українськарусскийСвобода! Справедливiсть! Солiдарнiсть!
Соцiал-демократична партiя України (об`єднана)
контакти | карта сайту | про проект
Конкурс: Мільйон червоних троянд
4. Курс на створення партії нового типу (з 1998 р.)


ХІІІ з'їзд партії (1998). Зміна керівництва та курс на організаційне та політичне зміцнення партії. Заснування "Нашої газети ". - СДС та причини його утворення. - Стрімкий розвиток партійної інфраструктури. ХІV з'їзд партії (1999), підтримка кандидатури Л. Кучми на посаду Президента України. - Участь партії у виборах Президента України. - ХV з'їзд партії (2000). - ХVI з'їзд партії (2002), парламентські вибори.3 жовтня і 26 грудня 1998 року в Києві у два етапи відбувся XIII з'їзд СДПУ(О), в роботі якого взяв участь 231 делегат від Кримської республіканської, 24 обласних, Київської та Севастопольської міських парторганізацій, що представляли 85 тисяч 205 членів партії. Учасники з'їзду обговорили результати парламентських виборів і перших місяців роботи депутатської фракції СДПУ(О) у Верховній Раді України, обрали керівні органи партії. Головою Соціал-демократичної партії України (об'єднаної) обрано В. Медведчука. У ході другого етапу було розглянуто і затверджено програму організаційного та політичного зміцнення партії, завершено формування керівних органів СДПУ(О).


З`їзд посів особливе місце в сучасній історії партії - на ньому були чітко сформульовані програмні завдання: розробити та почати здійснення системної програми зміцнення та розвитку партії, щоб вийти на межу 2002 року з такими ідеологічними, організаційно-партійними можливостями, які забезпечать їй упевнену та впливову більшість у Верховній Раді. Головою партії був обраний В. Медведчук, першим заступником Голови партії - О. Зінченко, заступниками Голови - М. Заріцький, В. Кремень, С. Пересунько, І. Плужников, Г. Суркіс, С. Устич, головою Секретаріату - М. Шевченко, членами Правління - Б. Андресюк, А. Бенедис, В. Заєць, Л. Кравчук, О. Мустафін, М. Папієв, П. Порошенко та Н. Шуфрич.


На другому етапі ХІІІ з'їзду СДПУ(О), який відбувся у грудні 1998 року, з урахуванням актуальних соціально-політичних реалій в країні та нового статусу партії в суспільстві були внесені принципові зміни до партійного Статуту. Були перейменовані керівні органи партії: Правління перейменовано в Політбюро, Центральна Рада - в Політраду, а Секретаріат - у Виконком. До складу Політбюро були обрані також А. Волковський, Ю. Фікс, І. Чорнозуб та В. Шепетін.


За рішенням з`їзду було засновано новий центральний друкований орган СДПУ(О) - газету "Наша газета ". Її перший номер вийшов 24 квітня 1999 року.


Після ХІІІ з`їзду розгорнулась напружена робота з розбудови партії, але далеко не всі вважали це своїм основним завданням. Коли стало зрозуміло, що партія має сильного лідера і не орієнтується більше на Є. Марчука, якого деякі особи бачили Президентом України, розгорнулась робота з розколу партії. Ініціатива нібито йшла "знизу". Вперше про створення нової структури заявила частина членів партії, які знаходились в опозиції до керівника Харківської обласної парторганізації - В. Рєпін та інші. Але з самого початку їх діями керував "підпільний" оргкомітет на чолі з заступником Голови партії С. Пересуньком. 2 лютого 1999 року відбувся І (установчий) з`їзд партії "Соціал-демократичний союз" (СДС). Головою нової партії став С. Пересунько, заступником голови - Є. Болгов, а головою секретаріату - В. Шпакович. З`їзд "благословив" сам Є. Марчук. Ніхто з присутніх в залі не приховував того, що партія створена для підтримки саме його на президентських виборах34. На засіданні Політбюро СДПУ(О) 6 лютого 1999 року С. Пересунько був виключений з партії.


В квітні на засіданні Політбюро СДПУ(О) Голова партії В. Медведчук офіційно запропонував висунути Л. Кучму на посаду Президента України та обговорити цю пропозицію в партії та скликати з цією метою позачерговий з`їзд партії. В ході обговоренні в партійних організаціях ця ініціатива лідера партії була підтримана майже одностайно, а 14 травня Політрада СДПУ(О) узагальнила обговорення і винесла на розгляд з`їзду пропозицію щодо висунення Л. Кучми кандидатом в Президенти України.


15 травня 1999 року в Києві відбувся XIV з'їзд СДПУ(О), в якому взяли участь 293 делегати, що представляли 90 667 членів партії. З'їзд висунув претендентом на кандидата у Президенти України Леоніда Кучму, прийняв низку заяв, зокрема - щодо позиції СДПУ(О) на президентських виборах, про вибори міського голови столиці України та підтримав рішення Київської міської організації СДПУ(О) про висунення кандидатом на цю посаду заступника Голови партії Г. Суркіса, дообрав керівні органи СДПУ(О). Зокрема, членами Політбюро СДПУ(О) стали М. Песоцький, І. Різак та К. Фесенко. Закінчення з`їзду не було зіпсоване демаршем М. Заріцького, який пішов у відставку через незгоду з рішеннями з`їзду35.


"Сьогодні, - як говорилось у доповіді Голови партії В. Медведчука на з'їзді, - наш народ, який мужньо пройшов крізь століття своєї драматичної історії, має моральне право зайняти чільне місце в світовому співтоваристві. Для досягнення цієї благородної мети ми, об'єднані соціал-демократи, готові виконати свою частину спільної роботи, підставити своє плече під тягар накопичених проблем. Все є досяжним, якщо в народу та його лідерів є воля, рішучість, ясний, чіткий проект майбутнього та громадянського порозуміння."36


"Таким чином, в нас є всі підстави стверджувати, що Соціал-демократична партія України (об'єднана) - не вигадка політичних менеджерів, а наслідок цілком об'єктивних потреб суспільного розвитку"37.


Виконуючі рішення з`їзду, розроблено та виконано комплексний план заходів на час підготовки й проведення президентських виборів. Підсумки виборів засвідчили, що більшість громадян України віддала перевагу курсу, який проводить діючий Президент Л. Кучма. Упевнена перемога його в обох турах виборів відбулася, значною мірою, завдяки діяльності членів СДПУ(О).


Проведено велику роботу з формування депутатської більшості у Верховній Раді України. Координатором цієї важливої політичної акції, яка має безпосередній вплив на сьогоднішню і подальшу роботу Верховної Ради України, протягом п'ятої сесії Верховної Ради ІІІ скликання був член Політбюро СДПУ(О) Л. Кравчук. А вся робота проходить за найактивнішої участі народних депутатів - членів фракції СДПУ(О) у Верховній Раді.


Наприкінці лютого 2000 року П. Порошенко вийшов із фракції СДПУ(О) та утворив депутатську групу "Солідарність", на базі якої згодом виникла одноіменна партія38.


16-17 червня 2000 року в Києві відбувся XV з'їзд СДПУ(О), в його роботі взяли участь 1292 делегати, які представляли 134 038 членів партії. З'їзд прийняв нову Програму СДПУ(О), вніс зміни до Статуту партії, схвалив рішення про вступ до Соціалістичного інтернаціоналу, а також прийняв низку резолюцій та заяв, зокрема - щодо підтримку української національної культури, мистецтва та книговидання, про допомогу Героям Радянського Союзу, про податково-бюджетну ситуацію в країні, про етнокультурну та конфесійну ситуацію в Україні, про соціальну політику уряду тощо. З`їзд вніс зміни до складу керівних органів, зокрема, заступником Голови СДПУ(О) обрано В. Євдокимова, а членами Політбюро партії - М. Шкрібляка та І. Шурму. З`їзд вивів зі складу Політбюро СДПУ(О) І. Чорнозуба.


Друга половина 2000 року характерізувалась початком роботи по підготовці партії до чергових виборів народних депутатів України та органів місцевого самоврядування.


Ця робота була розпочата у вересні 2000 року, коли Політрада СДПУ(О), зібравшись на виїзне засідання у м. Яремча, затвердила план заходів по реалізації рішень ХV з'їзду партії. На засіданні підкреслювалось, що цей план по суті є програмою побудови фундаменту для забезпечення впевненої роботи партії на виборах. Роботу щодо планомірної підготовки до майбутніх виборів продовжено під час засідань Політбюро (3 листопада 2000 року, 13 квітня та 6 липня 2001 року) та Політради СДПУ(О) (18 травня та 28 грудня 2001 року). Рішення керівних органів партії деталізували завдання, внесені до порядку денного виборами, що наближались.


Так, вже у листопаді 2000 року було затверджено першочергові заходи організаційного забезпечення участі партії у виборах народних депутатів України та органів місцевого самоврядування. Постійну увагу приділялось питанню розширення мережі партійних осередків (у вересні 2000 року прийняте рішення про поетапне створення осередків СДПУ(О) у кожному населеному пункті), роботі з об'єднаннями громадян, підбору кадрів для участі у виборчій кампанії.


Закон України "Про вибори народних депутатів України", який набув чинності 2 листопада 2001 року, визначив "нові правили гри" для учасників виборчого процесу. Так, вперше в історії незалежної України, виборчі комісії всіх рівнів (окрім Центральної) формувались виключно з представників політичних партій, збір підписів було замінено заставою тощо. Незважаючи на суттєві зміни у законодавстві, партія прийшла до старту виборчої кампанії підготовленою. Готовність партії до виборів було перевірено на засіданні Політради СДПУ(О) 28 грудня 2001 року.


15 січня 2002 року у м. Києві відбувся ХVІ з'їзд СДПУ(О), у його роботі взяли участь 1367 делегатів, які представляли 345153 члени партії. З'їзд прийняв передвиборну програму СДПУ(О), затвердив виборчий список партії на виборах народних депутатів України у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, висунув кандидатів у народні депутати України в одномандатних виборчих округах. До першої п'ятірки виборчого списку СДПУ(О) увійшли В. Медведчук, Т. Прошкуратова, О. Зінченко, В. Рябіка та Л. Кравчук, загалом до списку було включено 225 кандидатів (максимальна кількість, визначена занокодавством). З'їзд вніс зміни до складу керівних органів, так, заступником Голови СДПУ(О) обрано М. Шевченка, який до цього очолював Виконком партії. Новим головою Виконкому та членом Політбюро СДПУ(О) обрано Ю. Загороднього. З'їзд вивів із складу Політбюро СДПУ(О) А. Бенедиса39, а також дообрав Політраду СДПУ(О).


З'їзд став фактично початком масованої офіційної виборчої кампанії для партії. Партійний список СДПУ(О) було зареєстровано Центральною виборчою комісією 28 січня 2002 року, а з 9 лютого (дати офіційного початку агітаційної кампанії) розпочалась партійна агітаційна кампанія).


Вибори 2002 року були для партії важкими. Соціал-деморкрати об'єднані опинились між двох основних таборів: "антипрезидентського" (Соцпартія, "Блок Ю. Тимошенко", Компартія та "Блок В. Ющенко "Наша Україна") та "пропрезидентського" ("Блок "За єдину Україну!"). І хоча партія завжди відстоювала позиції центризму, вела свою кампанію цивілізованими методами, вона постійно знаходилась у епіцентрі критики з усіх боків. Лідер СДПУ(О) В. Медведчук в інтерв'ю інтернет-виданню "Українська правда" змушений був зазначити: "всі воюють проти соціал-демократів".


Незважаючи на тиск з усіх боків, численні порушення під час проведення виборів, що, безумовно, вплинуло на їх підсумки, партія отримала 31 березня 2002 року мандат довіри виборців та знову стала парламентською. Отримані 6,27% голосів виборців (1,6 мільйони голосів та 19 мандатів народних депутатів) різні спостерігачі коментували по-різному: від перемоги до ніщівної поразки.


Партія віднеслась до цього виважено: підсумки виборів було підведено на розширеному засіданні Політбюро СДПУ(О) 27 квітня 2002 року. Як було зазначено на цьому засіданні, СДПУ(О) виконала завдання мінімум: потрапила до Парламенту та збільшила представництво у органах місцевого самоврядування (тепер партія має більше 8 тисяч депутатів місцевих рад, що на 4,5 тисячі більше ніж у минулому скликанні). Учасники засідання обговорили хід виборів, позитивні та негативні моменти їх проведення. Утримавшись від гарячкових висновків, Політбюро СДПУ(О) доручило всім парторганізаціям обговорити підсумки виборів та подальшу стратегію розвитку партії з участю якнайширшого кола партійців.


На завершення хотілось би навести слова лідера партії, які досить влучно характерізуютьмісце партії у сучасному політичному житті країни: "Десятиріччя української державності - це і десятиріччя новітньої української соціал-демократії, де впливові позиції займає Соціал-демократична партія України (об`єднана). СДПУ(О) - єдина з соціал-демократичних організацій парламентська партія, яка бере активну участь у законодавчому процесі та володіє реальними механізмами впливу на політику реформ. Послідовно відстоюючи інтереси найширших верств населення, здійснюючи в ряді регіонів країни реальні проекти соціально-економічного оздоровлення та соціальної підтримки населення, партія неухильно розширює свою соціальну базу, прагнучи стати найбільш чисельною і найавторитетнішою політичною організацією в країні"40.© Ю.Говоруха, 2000


© Ю.Говоруха, 2002, з виправленнями і доповненнями
34 Керівники СДС не розрахували одного: в інформації, яка надходила на початку січня 1999 року, зазначалось, що необхідно терміново створити будь-яку політичну структуру, яка б могла, за необхідності, висунути кандидатуру Є. Марчука, в разі, коли діючий Президент так притисне всі політичні сили, що вони не зможуть цього зробити. Тобто в планах було створення фіктивної партії. Але дехто сподівався, що партія зможе існувати і після виборів, зважаючи на високі посади патрона. Дива не сталося.


35 Під час президентської кампанії він активно працював у штабі кандидата у Президенти Є. Марчука, а після виборів разом з В. Буденком і деякими іншими особами, які працювали в тому ж виборчому штабі, створив Українську партію захисту прав споживачів.


36 Протокол XIV з`їзду СДПУ(О). - Центральний партійний архів СДПУ(О).


37 Там же.


38 Рішенням Політбюро СДПУ(О) від 10 березня 2000 року П. Порошенка виключено з лав партії за розкольницькі дії.


39 З лютого 1998 р. по жовтень 2001 р. очолював громадську організацію "Українська соціал-демократична молодь" та був обраний членом Політбюро СДПУ(О) як її керівник. Новий голова УСДМ В. Костюченко та ще чотири представники УСДМ були обрані ХVІ з'їздом членами Політради СДПУ(О).


40 Медведчук В. Соціал-демократичний вибір - історичний шанс для України. - К.: Основні цінності, 2000, стор.4.Про проект | Карта сайта | Контактна iнформацiя | Як вступити в СДПУ(О) | Статьи

© Iнтернет-сайт "Соцiал-демократiя в Українi" 2001 - 2010 р.

Зворотній зв'язок: sdpuocom@bigmir.net Прес-центр СДПУ(О): sdpuocom@bigmir.net

При повному або частковому використаннi посилання на www.sdpuo.com обов'язкове.


»