українськарусскийСвобода! Справедливiсть! Солiдарнiсть!
Соцiал-демократична партiя України (об`єднана)
контакти | карта сайту | про проект
Конкурс: Мільйон червоних троянд
Виступ Андрія Єрмолаєва

16.11.07 11:30

Андрій Єрмолаєв, директор Центру соціальних досліджень «Софія»


 


Ті, хто виступав переді мною, акцентували увагу на технологічних і технократичних проблемах – як нам облаштувати, щоб перемагати. Я поставлю риторичне запитання – чия перемога і на підставі чого? Лівий рух у світі переживає серйозну кризу не лише тому, що пройшов стрес від розпаду СРСР, соцтабору, і є доктринальний хаос, а й тому, що є загальносвітові тренди глобальних настроїв: після Великої Депресії, яка завершилася глобальним лівим поворотом, низкою оксамитових революцій в 60-х роках; зараз ми маємо десятиліття правої реакції – зі спробою реабілітувати ліберальну доктрину, з шельмуванням соціалістичного експерименту в радянському таборі.


Проблема лівих у пострадянських країнах полягає в тому, що досі не було дано адекватної теоретичної оцінки тій спадщині та природі нових лівих проектів, які формуються на уламках радянської цивілізації.


Більшість лівих партій: соціалістичних, комуністичних, соціал-демократичних перебувають у стані «дежавю». Вони народжуються на базі окремих пасіонарних груп, часто номенклатурного походження, працюють з інвесторами, експлуатують стереотипи і навіть сьогоднішні розмови переважно зводяться до того, як перемагати, як повертати довіру. А довіра до чого?


У зв'язку з цим друга теза: ліві в політичній історії Європи, в політичній історії світу – це, передусім, інтелектуальна альтернатива. З есхатологічною складовою, з глибокою філософською основою, з великою та складною еволюцією думки. А головна перевага лівої ідеї – це наявність позитивного ідеалу. І в релігійній оболонці, і в радикальній оболонці. Крім того, ліва ідея пропонує розв’язання трьох проблем, народжених європейською революцією: проблеми справедливості в частині політичних прав (видалення станового принципу організації суспільства), проблеми економічної справедливості – перерозподіл додаткової вартості, проблеми взаємин громадянського суспільства і держави – тобто пріоритетний напрям діяльності держави – соціальні інвестиції. Це те, що реалізовано в рамках соцексперименту ХХ століття. Ось те, що завжди було особливістю, головною перевагою лівих проектів і лівих ідеологій.


На жаль, та проблема, з якою зараз зіткнулися і соціал-демократи, і соціалісти, і комуністи – весь спектр лівих – це фактично колапс образу майбутнього.


Оскільки тема нинішнього круглого столу винесена – це образ співпраці лівих сил – мені здається, відповідь лежить на поверхні. Окрім обміну досвідом – як перемагати в рамках національних демократій — необхідно шукати ідеологічний образ майбутнього об'єднання.


Чи здатні ліві партії, що представляють ліву доктрину, – від реформістської до радикальної - сформулювати принципи організації інтеграційної освіти в економічному і політичному плані та створити свій ідеологічний проект. Лише тоді ми зможемо відповісти на запитання: чого саме ми співпрацюємо.


Чи допомагати одне одному реалізовувати політичні проекти – це один напрям. Чи реалізовувати в рамках ідеологічного проекту якийсь образ майбутнього – це зовсім інший напрям.


Одна з проблем, відповідь, на яку повинна дати теоретична ліва думка, – це питання про соціальну стратифікацію світу. Класовість ніхто не скасовував, капіталізм не подолали. Але що таке класова структура глобального капіталізму, яка його ієрархія? Чи можливо в принципі існування нації пролетарів? Чи існує нова держава і союзи експлуататорів? На жаль, на ці запитання дають лише контури відповідей, і то інтелектуальні гурмани а-ля Ріді, але їх не дають ідеологи лівих партій. За 16 років в Україні, і в Білорусі не вийшла і не стала предметом широкого обговорення жодна теоретична робота із соціального та політичного розвитку після краху соціалістичного експерименту, зі структури глобального капіталізму, щодо ролі молодих національних держав і соціальної стратифікації.


Тому і бідна, і в кризі перебуває ідеологія, адже ідеологія відображає якесь розуміння світу.


І ще один момент: ті, хто виступав, не надавали значення семантиці, тобто вимовним словам. І стало вже звичним, що в риториці лівих присутні слова: захищати інтереси. Так-от, партії не захищають інтереси – вони реалізують інтереси. І дієслово «захист» виникає тільки в рамках реалізації. Це дуже важливо, адже у нас і ліва, і права у результаті скачуються до патерналістського, номенклатурного типу влади – прийшов до влади і захищаєш ту групу, інтереси якої представляєш. Партія зобов'язана захищати інтереси тих соціальних груп, інтереси яких вона представляє.


У зв'язку з цим дуже важливо визначиться зі структурою того суспільства, в якому ми живемо. І остання репліка. Я дуже сподіваюся, що окрім круглого столу, який ініційовано сьогодні, на якому представлені політичні лідери, громадські діячі – буде закладено і спілкування інтелектуальних кіл, тих, які прихильно ставляться до лівої традиції і спілкування яких може бути цікавим для лівих політиків.


Про проект | Карта сайта | Контактна iнформацiя | Як вступити в СДПУ(О) | Статьи

© Iнтернет-сайт "Соцiал-демократiя в Українi" 2001 - 2010 р.

Зворотній зв'язок: sdpuocom@bigmir.net Прес-центр СДПУ(О): sdpuocom@bigmir.net

При повному або частковому використаннi посилання на www.sdpuo.com обов'язкове.


»