українськарусскийСвобода! Справедливiсть! Солiдарнiсть!
Соцiал-демократична партiя України (об`єднана)
контакти | карта сайту | про проект
Конкурс: Мільйон червоних троянд
Виступ Володимира Малінковича

16.11.07 11:29

Володимир МалИнковИч, політичний експерт


 


Соціалістична ідея на Заході не перебуває в кризі, а переживає ренесанс, незважаючи на поразку комуністичної системи. Давайте говорити про наші конкретні цінності, про завдання в Україні. Ідея створення лівого центру стала загальнодержавним завданням, адже в нашій країні немає жодних партій. Ми відчуваємо, що треба просуватися у бік Європи, тобто переходити до парламентської  демократії.


Ми бачимо, що двоє - президент і прем'єр, які перетягують на себе ковдру, не зможуть керувати країною. Виходить, нам потрібна парламентська республіка, а значить, нам потрібні партії, а партій у нас жодних немає. Я маю на увазі найбільші політичні сили, адже на флангах партії є, але в центрі нічого немає. Останні вибори показали, що жодної різниці між Партією регіонів, Блоком Юлії Тимошенко і НУНС немає. Усі вони змагаються в популізмі та не мають жодної ідеології.


І партія Регіонів поступилася сьогодні величезним полем, яке ніхто ще не зайняв. Соціологи показали, що дійсно, 34% громадян голосували за ПР, але половина з них зробила це тому, що не було вибору. Тому з'явилося величезне поле, де може працювати лівий центр. На мій погляд, соцпартії повинні захистити інтереси всіх найнятих робітників України від шахтаря до академіка. Такі люди становлять основу будь-якого суспільства і потребують захисту від працедавців. Це суть соціалістичного руху, який найчастіше пов'язаний з профспілковим рухом, проте є й політичні інтереси, які профспілки захистити не можуть.


Це за наших умов тільки частина справи. Нам важливо захистити ще і психологію. Це етичне і моральне питання. Ми сьогодні занурилися в морі постмодерна, який супроводжує європейський неолібералізм, і з яким наші громадяни не впораються, якщо якась політична сила не візьме свідомо на себе відповідальність за захист цих моральних цінностей. І нам сьогодні дуже важливо подолати той розпад і поділ України на дві частини, які ми спостерігаємо вже багато років. Нам треба відмовитися від націоналістичних акцентів і будувати Україну як мультикультурне громадянське суспільство. Тут є два ключових слова: мультикультурне і громадянське. Щодо мультикультурності – то це означає, що нам треба повністю відновити ідею інтернаціоналізму, не боятися цього слова. Це гарне слово, це хороша ідея і якщо ми дійсно хочемо йти соціалістичним шляхом – ми не зможемо обійтися без цієї ідеї.


Я нагадаю, що в німецьких соціалістів досі гімном залишається Інтернаціонал. Я вважаю, що це дуже важливо повернути.


Друге – це громадянське суспільство. Тут треба звернути увагу на роботи західних соціологів, які вважають, що сьогодні соціалізм – це, передусім, громадянське суспільство. Що це означає?


Нині ми розуміємо, що світом керують дві сили: гроші та адмінресурс. І будучи тверезомислячими людьми, ми розуміємо, що за одне десятиліття не подолаємо існуючу систему – панування грошей та адмінресурсу. Але ми можемо і повинні зробити все для того, щоб поряд із ними опинилися громадянські структури. І ось ці цінності мають визначити і парадигму будівництва цієї нової партії або блоку.


На мій погляд, зараз немає сенсу говорити про створення єдиного блоку лівих сил. Ми багато в чому з колегами-комуністами по-різному дивимося на наше минуле і перспективи. Але можна говорити про дві союзні політичні сили – про ліві сили і про лівоцентристські. Щодо лівоцентристських політичних сил – то тут дійсно можна об'єднати багато, але скористатися треба саме тією порадою, яку дав сьогодні пан посол (Й.Мігаш. – прим.) – деперсоніфікація і дебюрократизація. Для того, щоб позбутися від вічної хвороби, в Україні, що дійшла до межі, – коли все будується під одного лідера, а інші просто обслуговують цього лідера. Я пропоную із самого початку порушити питання про ротацію кадрів – ротації як усередині політичного блоку, так і в парламенті. Цим шляхом йшли німецькі зелені – коли тільки потрапили до парламенту. Вони робили це для того, аби люди знали, що вони йдуть у владу не для пільг. Повинна бути ротація кадрів партійна і ротація кадрів у парламенті. Говорити про об'єднання зараз складно, але якась конфедерація лівих і лівоцентристських партій має бути. Уже можна зараз це робити і боротися за дебюрократизацією - не потім, а саме зараз це робити, формуючи разом із партійними структурами систему громадянського суспільства – через сайти, через ЗМІ.


Про проект | Карта сайта | Контактна iнформацiя | Як вступити в СДПУ(О) | Статьи

© Iнтернет-сайт "Соцiал-демократiя в Українi" 2001 - 2010 р.

Зворотній зв'язок: sdpuocom@bigmir.net Прес-центр СДПУ(О): sdpuocom@bigmir.net

При повному або частковому використаннi посилання на www.sdpuo.com обов'язкове.


»