українськарусскийСвобода! Справедливiсть! Солiдарнiсть!
Соцiал-демократична партiя України (об`єднана)
контакти | карта сайту | про проект
Конкурс: Мільйон червоних троянд
Виступ Миколи Шульги

16.11.07 11:27

Микола Шульга, заступник директора Інституту соціології НАН України


 


Я назвав би свій виступ так: «Повернути в суспільство ліву ідею, забезпечити їй належне місце в політичному просторі». Я думаю, що ця ідея має бути першочерговою. Без цього всі інші наші заклики залишаться лише закликами.


Щоб аргументувати це, я зупинюся на двох питаннях. Перше: що є нашим політичним простором? Тут уже згадувалося, що вербально [1]доросле населення, це ті, хто старший за 18 років, має право голосу. Так-от, 30% із них заявляють, що вони - прихильники лівої ідеї. Це найбільша група в суспільстві, яка якось визначилася.


Цій групі протистоять роздрібнені групи, які теж якось визначилися, але вони в сумі складають 19%. Це:


Зелені – 2,5%


Ліберальні демократи – 1,5%


Християнські демократи – близько 3%


Націонал-демократи і націоналісти – 12%.


Найбільш помітний блок – це націонал-демократи і націоналісти. За суттю справи ось дві групи населення, які хоча б вербально визначилися. Частина, що залишилася, – 52% - це ті, хто ще зовсім не визначився. Одні заявляють, що їм не підходить жодна з течій, що існують нині, інші говорять, що вони ще не визначилися і треті (їх близько 16%) говорять, що нічого не розуміють у цих течіях.


Ситуація така, що кожен третій з одного боку, позитивно ставиться до лівої ідеї. Але водночас половина суспільства взагалі не визначилася, і це та більшість, яка, зрештою, і формує парламент. Адже одна справа розділяти ліві погляди – і зовсім інша – голосувати на виборах. Ви знаєте, що за ліві партії на останніх виборах проголосували лише 10%  з тих 30%, що підтримують ліву ідею.  Це означає, що за лівих голосував лише кожен третій прихильник.


Причому важливо те, що вікові групи теж по-різному ставляться до такої ідеї. 41% людей старших за 50 років зорієнтовані саме на ліву ідею. А молодь – лише 23%. Щоправда і серед середнього покоління – тільки 27%. Тут досить велике поле для пропаганди лівих ідей.


Одноріднішою є група, що протистоїть нам. Тут лише 4% серед людей різних поколінь. Зверну вашу увагу те, що якщо брати освітні групи – за ліву ідею виступає 42% людей з вищою освітою. Це дуже великий потенціал, який ми повинні врахувати і використовувати.


А зараз те, про що ми говоримо. Мені здається що однією з найбільших проблем українського суспільства є те, що за останніх навіть не 16, а десь 20 років ліва ідея в Україна скомпрометована. 20 років її систематично, регулярно шельмують, переслідують, усіляко принижують. Причому робиться це не стільки внутрішніми силами, скільки ззовні. Щоправда, не варто особливо нарікати на закордон. У нас уже виросла ціла когорта підготовлених, вигодуваних і тих, які досі харчуються цим.


Причому цим людям допомагають знайти аргументи проти лівої ідеї – від теоретичних постулатів до такого поверхнево-іронічного ставлення до лівої ідеї – мовляв, ліва ідея – це ідея маргіналів, «лузерів», невдах.


Проте суспільство у нас усе ліве. 90% - це люди, чиї інтереси можуть виразити тільки ліві. І завдання наше полягає в тому, щоб сьогодні, не зупиняючись на деталях – зробити ліву ідею модною, актуальною.


Давайте поки що не говоритимемо, хто ти. Давайте говорити про ідею загалом. Потрібно об'єднатися всім інтелектуальним силам і почати розробку і повторну імплементацію лівої ідеї в суспільство.
[1] Вербально – тобто сказане усно
Про проект | Карта сайта | Контактна iнформацiя | Як вступити в СДПУ(О) | Статьи

© Iнтернет-сайт "Соцiал-демократiя в Українi" 2001 - 2010 р.

Зворотній зв'язок: sdpuocom@bigmir.net Прес-центр СДПУ(О): sdpuocom@bigmir.net

При повному або частковому використаннi посилання на www.sdpuo.com обов'язкове.


»