українськарусскийСвобода! Справедливiсть! Солiдарнiсть!
Соцiал-демократична партiя України (об`єднана)
контакти | карта сайту | про проект
Конкурс: Мільйон червоних троянд
Виступ Василя Стоякіна

16.11.07 11:25

Василь Стоякин, директор Центру політичного маркетингу


 


Наведу трохи статистики. Виходячи з дискусії, яку ми спостерігали. 1998 року до Верховної Ради пройшли п'ять лівих партій, які отримали майже 11 млн. голосів виборців. І ще не пройшло чотири, яких підтримали майже 1 млн. 300 тис. Цього року в нас у парламенті одна ліва партія, а всього за ліві сили у нас проголосували трохи більше як два мільйони. Тобто за дев'ять років лівий рух України втратив 10 млн. виборців. Можна радіти тільки одному, що Ющенко цей рекорд побив – за три роки втратив 12 млн. виборців, але це його проблеми.


Що власне відбулося. Можу повторити ще раз. На жаль, ліві сили не витримали змагання з нелівими, назвати їх правими не завжди можна, популістами і партіями влади, які мають змогу проводити активну соціальну політику.


Чому це відбулося. Трішки теорії. Є такий погляд на партію, що партія – це думка організації, ідеології… Організація – річ така. Організатори можуть іноді помилятися, можуть щось недоробити, можуть щось неправильно зрозуміти. Тоді ідеологія руху це виправляє. У нас вийшло так, що цей принцип чомусь не спрацював. Не можна ж сказати, що за лівими немає якогось руху, що немає ідеології. Але мабуть якісь проблеми все ж таки є. І ось давайте подивимося на наші основні ліві партії, на їхні ідеологічні принципи, тих, які дійшли до електорату і їхніх виборців.


Наймогутніша ліва політична сила – це КПУ. Організація дуже хороша, питань до неї немає, а виборців, проте, втрачає. Подивимося не на її програму, а на те, через що взагалі голосують за комуністів. Вони декларують активну соціальну політику. Відновлення нормально керованої економіки, хай і ринкової, захист прав російськокультурного населення, захист української православної церкви. Скажіть, а чого в цій програмі власне комуністичного? Взагалі-то – нічого. Тобто самі керівники партії, безумовно, - комуністи. А їхні виборці? Що за громадський рух стоїть за комуністами – це люди, виховані за радянських часів, які володіють певними стратегіями виживання, як кажуть соціологи. Це не світогляд – це саме пристосування. Це не власне комуністичний електорат. Цей електорат правильно б було назвати міським консервативом.


Соціалістична партія. Тут інший варіант - це сільський електорат. І звідси різниця в організаційних ідеологічних основах партії. Вона більш україноцентрична, а з організаційного погляду зрозуміло, що якщо є колгосп, має бути голова і ми знаємо «цього Голову».


Об'єднані соціал-демократи, продемонстрували прекрасну організацію. Це і зараз – один з еталонів парторганізації, але нагадаю ідеологічний момент, коли йшов із партії Олександр Зінченко, він сказав, що партія не змогла виробити свою ідеологію. Хто? Повторюся – у нас на заході немає жодних лівих сил, практично - це сказав – секретар з ідеології партії. Хто йому довірив цей пост? Я не говорю про самого Зінченко. Він зник із політичної арени. Але як він там опинився? Це величезна проблема. Хоча була чудова організація..  


У нас навіть була спроба створити абсолютно класичну ліву партію. Це Всеукраїнська партія трудящих на основі профспілок. Партія є, вона відбулася, але вона залишилася, на жаль, дуже слабкою і практично без свого обличчя. Чому? Тому що ми не маємо класичних профспілок. Радянські профспілки цю функцію не виконують.


Яким чином нам треба виходити з цієї ситуації. З ідеологічного погляду в нас є два варіанти – те, про що говорив Малинкович, зараз ПР звільняє величезний електоральний масив – південний схід, вони не самі йдуть, а через свою дурість. Можна його зайняти. При цьому ліві партії залишаться регіональними, дуже могутньої сили, хоч і обмежені. Другий варіант – це розвивати ідеологію, яка б об'єднала всю країну. Повторюся, у нас на заході немає жодних практично, лівих партій.


Про проект | Карта сайта | Контактна iнформацiя | Як вступити в СДПУ(О) | Статьи

© Iнтернет-сайт "Соцiал-демократiя в Українi" 2001 - 2010 р.

Зворотній зв'язок: sdpuocom@bigmir.net Прес-центр СДПУ(О): sdpuocom@bigmir.net

При повному або частковому використаннi посилання на www.sdpuo.com обов'язкове.


»