українськарусскийСвобода! Справедливiсть! Солiдарнiсть!
Соцiал-демократична партiя України (об`єднана)
контакти | карта сайту | про проект
Конкурс: Мільйон червоних троянд
Тамара Прошкуратова: "Ми можемо пишатися нашими педагогами"

03.09.07 11:08
"Наша газета "

Тамара Прошкуратова: «Ми можемо пишатися нашими педагогами»
- Тамара Сергіївна, як освітянин, що багато років віддав цій благородній праці, ви, звісно, маєте цілісне уявлення про вітчизняну систему освіти. Як ви вважаєте, нам є чим пишатися в цій сфері?

- Передусім слід зазначити, що Україна отримала у спадщину досить ефективну радянську систему освіти, яку свого часу вважали однією з найкращих у світі. Адже випускники радянських шкіл відрізнялися від закордонних однолітків широким кругозором, мали міцні знання з різних сфер. За період незалежності система освіти зазнала кардинальних змін як позитивних, так і негативних. Але незмінним є те, що ми можемо пишатися нашими педагогами – висококваліфікованими та відданими справі фахівцями, сумлінними працівниками, творчими особистостями!
- Які, на вашу думку, основні проблеми вітчизняної освіти?

- Перш ніж вимагати від вчителів глибоких знань учнів, треба створити умови для їхньої творчої та висококваліфікованої праці. Тобто ми повертаємося до проблеми фінансування нашої системи освіти та соціального захисту вчителів. Коли наша партія була представлена в парламенті, фракції СДПУ(О) вдалося домогтися реалізації положень статті 57 Закону України "Про освіту" - найважливішого для вчителя законодавчого акту. На превеликий жаль, потім до цієї статті ніхто з парламентарів не повертався. Наші провідні політики тільки під час передвиборних зустрічей з людьми згадують про освітян та декларують їхній соціальний захист. Зараз із державного бюджету фінансується тільки заробітна плата вчителів (не будемо вже порушувати питання щодо її відповідності світовим стандартам та рівню цін у країні), а на матеріально-технічне забезпечення навчальних закладів у держави не вистачає коштів. Особливо цього потребують сільські школи, і державних програм комп'ютеризації сільських шкіл та "Шкільний автобус", які успішно реалізуються, тут замало! Загальновідомий факт, що останні роки кількість учнів шкіл, особливо у сільській місцевості, скорочується, чимало шкільних приміщень не використовуються. Законодавчий дозвіл сільським школам здавати в оренду зайві приміщення дозволив би суттєво поліпшити стан їхнього матеріально-технічного забезпечення.
Зараз прекрасні твори Пушкіна, Лермонтова, Шолохова вивчаються в перекладі українською мовою. Я категорично проти цього! Адже у літературі важливі не тільки сюжети та герої, а й неповторний стиль автора. Будь-який, навіть найдосконаліший переклад, не дає змоги відчути особливостей мови письменника. І ми обкрадаємо наших дітей, позбавляємо їх можливості знайомства з оригіналами великих творів і обмежуємо розвиток їхнього естетичного смаку.
- Як ви ставитеся до інновацій у сфері освіти?

- Становлення незалежної української держави потребує високоефективної системи освіти, тому наша педагогіка має бути у постійному пошуку більш досконалої організації навчального процесу, ефективних методик, оптимальних програм тощо. Але до будь-яких інновацій треба підходити обережно й виважено, враховуючі чимало факторів і пам’ятаючи, що головне – це здоров’я дитини.
Так, нині поширене профільне навчання, яке дозволяє дати учню досконалі знання саме з тих предметів, до яких у нього є здібності та які стануть базовими під час здобуття ним професійної освіти. На мій погляд, тут є істотні недоліки. По-перше, більшість навчальних закладів спеціалізацію обирають зарано, коли інтереси та здібності дитини ще не проявилися. А по-друге, суттєво збільшивши кількість навчальних годин на профільні предмети шкільного курсу, навчальні плани не значно зменшують кількість годин на решту предметів. І зараз наші учні старших класів за один навчальний рік вивчають до 20 предметів! Таке велике навантаження на дитину може вплинути на її здоров’я.
Я схвально ставлюся до запровадження в початковій школі додаткових годин фізичної культури. Але якщо в школі немає просторого, світлого, обладнаного спортивного залу, то додатковий урок фізкультури у темному, вузькому, запиленому коридорі принесе швидше шкоду, ніж користь дитині. Є пропозиція для виходу з цієї ситуації: дві обов’язкові години фізкультури мають відбуватися за рахунок державного компоненту, а дві додаткові – за рахунок місцевого бюджету. І тоді, якщо у школі є можливості для проведення уроків фізкультури у відповідних умовах, вона їх вносить до навчального плану, а якщо немає, то відмовляється, щоб не нашкодити здоров’ю дітей.
- Серед нашої читацькій аудиторії чимало працівників освіти. Що б ви побажали їм напередодні нового навчального року?

- Усім освітянам бажаю здоров’я, творчої наснаги, професійних успіхів та вдячних учнів! Нехай ваша нелегка праця буде гідно оцінена державою, а в оселях панують взаєморозуміння, тепло та добробут!


Про проект | Карта сайта | Контактна iнформацiя | Як вступити в СДПУ(О) | Статьи

© Iнтернет-сайт "Соцiал-демократiя в Українi" 2001 - 2010 р.

Зворотній зв'язок: sdpuocom@bigmir.net Прес-центр СДПУ(О): sdpuocom@bigmir.net

При повному або частковому використаннi посилання на www.sdpuo.com обов'язкове.


»